Jak přežít s jógou v době Korona viru?

Jak přežít s jógou v době Korona viru?

Když to celé začalo, moc jsem nevěřila tomu, že nás to v České republice může ohrozit nějakým výrazným způsobem. Opak se ale stal pravdou a tak během dost krátké doby nastal čas, kdy nám zavřeli i jógová studia.

Co teď?

Najednou jsem se ocitla v situaci, kdy obě moje zaměstnání zavřeli a tato situace se u mě projevila dost velkým pocitem úzkosti a stresu. Nevěděla jsem co s časem a doufala, že se situace brzy uklidní. Situace se ale zhoršovala a opatření zpřísňovala…

Chvíli mi trvalo, než jsem se s tímto stavem „vzduchoprázdna“ nějak porovnala a byla schopná začít přemýšlet, jak tuto situaci využít. Po počátečním šoku jsem si tedy sedla ke stolu, začala spřádat plány a dělat průzkumy toho, co by se teď mohlo pro udržení pozitivní mysli a životního tempa dělat.

Asi během týdne jsem se propracovala k finalizaci mého plánu na další „nepředvídatelně“ dlouhé období. Obnovila jsem kontakt s psychiatrickou léčebnou pro lidi, kteří jsou závislí na drogách a alkoholu, která se nachází na jihu Čech a oslovila je s nabídkou, že bych k nim na toto období přijela na návštěvu a učila zde klienty jógu. Vím, že jóga je doporučována při léčbě závislostí a spolupracuji i s některými zařízeními v Praze, kde společně pro místní klienty organizujeme lekce jógy.

A je to tady 🙂 Řešení karantény je na snadě…

Psychiatrická léčebna Červený dvůr je malebné a krásné místo nedaleko Českého Krumlova. V minulosti jsem zde již lekce pořádala a tak jsme se vcelku rychle dohodli, že mojí nabídku společně zrealizujeme. Uklidila jsem byt, sbalila věci na 14 dní a vyrazila na cestu.

A bylo…

Klienti léčebny byli nadšení, že v tomto těžkém období mohou do svého programu zařadit i lekce jógy a meditace. A jak čas plynul, i já jsem si výuku zde velmi oblíbila a tak jsme se dohodli, že zůstanu déle.
Už je to měsíc a půl, já jsem stále zde a již na svých klientech vidím úžasné pokroky. Jejich těla jsou pevnější, pružnější a jejich tváře rozzářené a šťastné. Na konci každé lekce mi děkují a blahořečí, že lekce byla moc příjemná a stávají se z nás přátelé.

Příběhy.

Mnohé příběhy lidí, kteří se zde léčí jsou velmi silné, mnohdy se mi svěřují a vypráví svou cestu životem, která je dovedla k závislosti, ale i k rozhodnutí, že s tím chtějí něco dělat a proto jsou zde, aby se závislostí bojovali. Pro velké množství lidí, kteří se se závislými a jejich problémy nikdy nesetkali vyvolává taková skupina lidí spíš odpor a výčitky. Lidé si myslí, že člověk závislý na drogách či alkoholu je vždy nějaký looser, kterého po celý život nezajímá nic jiného než drogy, alkohol či obojí. Ale když do této komunity člověk pronikne, zjistí, že závislým se může stát úplně kdokoli. Právník či prodavačka, důchodce či teenager, muž či žena, úspěšní i neúspěšní lidé na cestě svým životem….

V minulosti jsem měla také problém se závislostí, a proto mi je tato komunita lidí, kteří jsou závislí i terapeutů, kteří léčí, velmi blízká.
A protože je pro mě důležité v životě pomáhat, zvolila jsem si pro toto náročné období pomáhat v této oblasti a lidem, kteří o pomoc a změnu stojí.

Oboustranná spokojenost vedla k tomu, že jsem si zde pobyt prodloužila na dobu neurčitou. Prostředí Červeného dvora je krásné. Je zde obrovský překrásný park, kde se můžeme procházet a také cvičit jógu či meditovat pod šumícími stromy, poslouchat zurčící potůček, či se nechat ohřívat slunečními paprsky, které k nám již začaly pomalu pronikat se začátkem jara.

Bezvýchodná a úzkostná situace? NIKDY!

Jak to na začátku pro mě vypadalo naprosto neřešitelně a byla jsem plná obav a úzkostí z nastalé situace, vše se obrátilo v dobré.
Ani ve snu by mě nenapadlo, že mi nakonec osud přichystá takovou krásnou příležitost. Ale neříkejme  osud. I když věřím na to, že se věci dějí z nějakého důvodu a že člověk je vždy přesně tam, kde má být…
Ty kroky jsem udělala já. To já jsem začala přemýšlet co s nastalou situací, napsala dopis, sbalila se a přijela na určené místo. To já jsem chtěla pomáhat.

A co vy?

Věřím, že jsou i pro Vás teď chvíle těžké, ale věřte tomu, že i z tak nepříjemné situace se dá vykřesat něco hezkého. Když nemůžete nebo nevíte jak pomoct sobě, pomozte druhým. Garantuji Vám, že z toho budete mít naprosto úžasný pocit a zažijete nezapomenutelné zážitky.
Nejlepší je sednout si ke stolu a zkusit si napsat i ty nejbláznivější nápady. Může jich být třeba 10 a dám ruku do ohně za to, že minimálně jeden z nich se dá opravdu zrealizovat 🙂

Každý si s nastalou situací poradil jinak. Některé mé kamarádky lektorky začaly vyučovat on-line ze svých domovů, jiné obnovily nebo rozšířily své soukromé lekce a navázaly tak bližší kontakt se svými klienty.

Všechno špatné je k něčemu dobré 🙂 A tak si i vy zkuste najít to dobré na této ne příliš přívětivé situaci.

Jděte do toho!

Neváhejte a vložte do toho tu sílu a energii, kterou jste teď nemohli naplno využít a zkuste, co ve Vás dříme!

Odměna Vás nemine!

NAMASTE

 

 

Kateřina Langová
Miluji jógu. Díky ní jsem překonala temná údolí svého života, zdravotní i psychické problémy a proto pomáhám lidem k tomu, aby pro ně bylo snadné s jógou začít v jakékoli životní situaci a tak si do života přinést kus pohody a nové životní síly. Můj příběh si přečtěte zde >>